MASÁŽ AKUPUNKTÚRNYCH BODOV

 Čínski učenci hlásali, že človeka prestupuje zvláštna životná sila, ktorú niekedy stotožňovali s túžbou po živote. Vzniká v mieche a sústreďuje sa v mozgu.

 Veľmi úzky vzťah k nervovému tkanivu má od samotného počatia koža. Na začiatku vnútromaternicového vývoja, keď budúceho človeka tvoria tri lístky, podobné kvetu ruže, vzniká z jedného lístku koža, mozog, miecha a nervy. Nervy prechádzajú celým telom, všetkými orgánmi. Niektoré časti kože sú na nervové zakončenia bohatšie ako iné časti tela. K tým najbohatším patria prsty rúk, nôh, nos, uši, pery, pohlavné orgány.

 Koža má teda najužšie spojenie nielen s činnosťou nervov, miechy a mozgu, ale aj so všetkými orgánmi tela.

 Číňania pred niekoľko tisíc rokmi objavili v koži body, ktoré u nás nazývame "akupunktúrne". Dajú sa v nich preukázať iné vlastnosti (tepelné, elektrické, chemické alebo mikroskopické) ako v ich bezprostrednom okolí. Stimulovaním (dráždením) akupunktúrnych bodov vznikajú okrem nervových pochodov aj ďalšie – chemické, hormonálne a iné. Vytvára sa napríklad tzv. vnútorné morfium - endorfín, čo je látka, ktorá upravuje vnútornú rovnováhu tela, zlepšuje náladu, znižuje alebo úplne potláča vnímanie bolesti.

 Podobný účinok sa dá zabezpečiť užívaním liekov, ale "východný postup" – bez chémie, je oveľa zdravší. Endorfíny vznikajú aj pri primeranej telesnej námahe a pri smiechu – nezabúdajte na to!

 Jeden zo spôsobov stimulovania akupunktúrnych bodov je čínska masáž. S jej pomocou môžeme dosiahnuť telesnú a duševnú pohodu. Vykonávame si ju sami alebo s pomocou druhej osoby, jedným alebo viacerými prstami a to tak, že na vyhľadanom bode masírujeme (vibrujeme) bruškom prsta 5 až 7 sekúnd. Potom na rovnaký čas prerušíme a znovu masírujeme. Celkový čas masáže jedného bodu je:

  • pod 1 minútu – ak chceme zvýšiť činnosť nejakého orgánu,
  • okolo 3 minút – ak chceme nejaké prejavy utlmiť.

 Pri práve vzniknutých problémoch je možné masáž opakovať 2 až 3-krát za deň. Pri dlhšie trvajúcich problémoch odporúčame  masírovať raz za 5 dní.

 Okrem toho odporúčame:

  • poraďte sa o masáži so svojim lekárom.
  • Pred a po masáži si opláchnite ruky.

 Buďte trpezliví, nič netrvá večne. Nejde o tie ruže, ale trpezlivosť patrí k najcennejším vlastnostiam človeka. Zavrite oči a hľadajte na svojej koži najúčinnejšie body. Sú väčšinou citlivé, teplé, mäkké, skrátka "iné". Skúšajte svoj spôsob masáže, hľadajte svoj tlak, svoju časovú dĺžku, lebo každý sme iný.


KRÁTKOZRAKOSŤ 
DETÍ

BOLESŤ HLAVY

BOLESŤ ZUBOV

BOLESŤ KĹBOV

BOLESŤ KRČNEJ CHRBTICE

BOLESŤ HRUDNÍKOVEJ CHRBTICE

BOLESŤ DRIEKOVEJ CHRBTICE

ZVÝŠENIE CELKOVEJ VÝKONNOSTI

RANNÁ NEVOĽNOSŤ TEHOTNÝCH

SCHUDNUTIE, DLHOVEKOSŤ

 

Zdroj: Hovorka, J.: Čínská masáž, Panorama, Praha 1990.

mobil: 0903 194 477    e-mail: masaze@awen.sk  •  FB: Awen massage


Created by Ferdinand Ornth